Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej


W jaki sposób mogę się dowiedzieć, czy nazwa, którą chcę zgłosić została już zastrzeżona jako znak towarowy?

Wszystkie zarejestrowane znaki towarowe widnieją w odpowiednich rejestrach. Przed zgłoszeniem znaku towarowego, powinieneś więc sprawdzić, czy nie ma w nich znaków towarowych identycznych lub podobnych do tego, który chciałbyś zgłosić.

W tym celu powinieneś przeszukać następujące bazy:

We wszystkich, wyżej wymienionych bazach, mogą znajdować się znaki stanowiące potencjalną przeszkodę do udzielenia prawa na znak, który zamierzasz zarejestrować. Musisz mieć na względzie, że uprawniony do znaku identycznego lub podobnego, do tego który chcesz zarejestrować, może wnieść sprzeciw wobec twojego zgłoszenia. Musisz również liczyć się z tym, że twój znak, mimo rejestracji, może zostać w przyszłości unieważniony. Dobre rozpoznanie sytuacji prawnej, pozwoli ci również uniknąć niepotrzebnych opłat za zgłoszenie znaku, jeżeli nie zostanie on zarejestrowany albo też jego rejestracja będzie unieważniona z powodu istnienia wcześniejszych identycznych lub podobnych znaków towarowych.

W celu właściwego zbadania rejestrów, Urząd Patentowy RP proponuje skorzystać również z przydatnego narzędzia TMview.
  •