Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej


2013-04-12

„Zostań wynalazcą” - licealiści i wynalazcy w Urzędzie Patentowym RP

Od czterech lat Urząd Patentowy zaprasza w kwietniu licealistów z warszawskich szkół na spotkanie z młodymi wynalazcami – studentami lub absolwentami studiów technicznych, którzy mogą się poszczycić wynalazkami zgłoszonymi do ochrony.

W tegorocznym spotkaniu zorganizowanym wspólnie ze Stowarzyszeniem Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów (SPWiR), które odbyło się w dniu 11 kwietnia br., uczestniczyła młodzież z liceów ogólnokształcących: nr XIV im. S. Staszica, nr LXIV im. St. I. Witkiewicza, nr VIII im. Króla Władysława IV, nr XXXIII im. Mikołaja Kopernika oraz Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II. Coroczne spotkanie odbywa się w ramach akcji „Dziewczyny na politechniki” koordynowanej przez fundację edukacyjną „Perspektywy”.

Spotkanie otworzyli Prezes UPRP dr Alicja Adamczak, prof. Michał Szota, Prezes SPWiR oraz Bianka Siwińska z fundacji „Perspektywy”. Wprowadzenie do zagadnień ochrony własności intelektualnej poprowadził dr Piotr Zakrzewski, pracownik Wydziału Wspierania Innowacyjności UPRP.

Swoje wynalazki zaprezentowali: Michał Latacz – właściciel innowacyjnej firmy Delta Prototypes i zarazem twórca systemu falujących pędników, który może być wykorzystywany w układzie napędowym pojazdów wodnych, zmniejszając zużycie energii; Marcin Malec – jeden z konstruktorów podwodnego robota mobilnego, który sposobem poruszania naśladuje rybę; Karol Kowalczuk – zwycięzca programu telewizyjnego „Kapitalny pomysł”, twórca między innymi gogli wizyjnych, roweru z zawieszeniem o zmiennej charakterystyce; Bartek Stańczyk – gimnazjalista i zapewne jeden z najmłodszych wynalazców w Polsce. W spotkaniu uczestniczył również dr Antoni Latuszek - twórca kilkuset opatentowanych wynalazków, opiekun wielu młodych Wynalazców i konstruktorów.
  •  
Galeria